CHORAŁY GREGORIAŃSKIE


Tum, schola, koncert

W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 r. w tumskich murach zabrzmiał mocny męski głos. Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa wykonała tradycyjny śpiew Kościoła – chorał gregoriański. - To wspaniałe miejsce, wyjątkowa akustyka. Może uda się w tym wnętrzu nagrać płytę- mówi jeden z kantorów. Popołudnie było wyjątkowe. Wszystkim obecnym udzieliła się atmosfera mistycznej liturgii przedsoborowej, opartej na chorale gregoriańskim. Schola specjalizuje się w wykonywaniu chorału, ale wykonuje także wczesną polifonię i pieśni tradycyjne – jedno i wielogłosowe. W Tumie zaśpiewali chorał Niedzieli Palmowej z najstarszych polskich źródeł. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Te wspaniałe śpiewy wprowadziły wiernych w obchody Wielkiego Tygodnia. Warto dodać, że schola 21 stycznia 2017 r. w bazylice św. Jana na Lateranie wraz z Dominikanami w obecności papieża Franciszka zaśpiewała Chorał Gregoriański.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.