PACHNIE DOŻYNKOWYM CHLEBEM


dożynki, Tum

W piękne niedzielne przedpołudnie przy kościele parafialnym w Tumie licznie zgromadzili się wierni, by kultywować piękną tradycję przodków. 21 sierpnia 2016 r. w czasie uroczystej Mszy św. tumscy parafianie złożyli dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. Wieńce, które poświęcił ks.dziekan łęczycki Sławomir Sobierajski, wygłosił homilie w czasie Eucharystii, przygotowały sołectwa: Witaszewice, Marynki, Tum, Mętlew oraz Kwiatkówek. Swój wieniec dożynkowy zaprezentowała Zagroda Łęczycka. O historii i tradycji wieńca dożynkowego krótki wykład wygłosiła etnograf Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników. Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony prosiliśmy o Boże Błogosławieństwo w tej niełatwej pracy na kolejny rok, o odwrócenie klęsk i nieszczęść. Honorowymi gospodarzami dożynek: starościna i starosta byli: Joanna Jaros z Witaszewic, Radosław Bednarek z Mętlewa. Po zakończonej Mszy, każdy mógł skosztować tegorocznego chleba zamaczając go w miodzie. Przed Mszą św. śpiewały Tumskie Nutki a w trakcie i po niej grała Dęta Orkiestra z Tumu. Obecni byli goście: Przewodniczący Rady Gminy Góra św. Małgorzaty p. Przemysław Grabarczyk, p. skarbnik Gminy Teresa Kaźmierczak oraz p. dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Grażyna Pszanowska. Obecni byli sołtysi sołectw wchodzących w skład parafii.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.