ŚWIĘTY ALEKSY W ARCHIKOLEGIACIE


przekazanie relikwii św. Aleksego

Takiej uroczystości parafianie tumscy nie pamiętają. W dniu odpustu 17 lipca do archikolegiaty w Tumie procesyjnie wprowadzono relikwie św. Aleksego, który jest współpatronem zabytkowej świątyni. Uroczystości przewodniczyli ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB. Poprzedni relikwiarz ze szczątkami św. Aleksego spłonął w pożarze świątyni 541 lat temu.

Relikwie i obraz św. Aleksego zostały wniesione do romańskiej świątyni sprzed pobliskiego drewnianego kościoła św. Mikołaja. Postać świętego namalowała kutnowska malarka Halina Kamińska. Obraz ufundowała Archikolegiacka Kapituła Łęczycka. W uroczystości uczestniczyły kompania reprezentacyjna i poczet sztandarowy jednostki wojskowej 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej stacjonującej w Leźnicy Wielkiej. Obecne były poczty sztandarowe jednostek OSP i orkiestra dęta. Z wiernymi modlili się ambasador Wenezueli w Polsce Luis Gómez Urdaneta z żoną. Ceremonię w kościele uświetnił chór "Oktoich" przy cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław.

Dla wiernych którzy po Mszy św. ucałowali relikwie otrzymali pamiątkę tego wydarzenia było nią skrawek materiału potarty o kość św. Aleksego i chlebek rozdawany przy wyjściu ze świątyni. Uczestnikom zapisze się to wydarzenie w pamięci serca.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.