ZADUSZKI POLSKIE WEDŁUG ADAMA STRUGA


tum strug

18 listopada 2018 r. w archikolegiacie w Tumie odbył się koncert Adam Struga. Na lirze korbowej grał Hipolit Woźniak. Pieśni o śmierci, zawierają katolicką teologię oraz antropologię. To znaczy, że życie ludzkie spełnione jest tylko w Bogu. Utwory te mówią, że bez Boga, na tym łez padole, żyć się nie da. A życie bez Boga skutkuje wiecznym potępieniem. Śmierć z kolei jest skutkiem grzechu. Po śmierci – w zależności od moralnej kondycji zmarłego – zależy ostateczne rozstrzygnięcie: trafia do piekła lub nieba. W tych pieśniach istotny jest także element, w którym śpiewający, w imieniu zmarłego, żegnają się z rodziną i całym, otaczającym go światem. Koncert który przyciągnął publiczność, ukazał zróżnicowane formy i gatunki muzyczne pieśni żałobnych, zaskakujące i bogate instrumentarium w połączeniu z interpretacjami śpiewaka składały się na niezwykłą opowieść o odchodzeniu.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.